szybka pozyczka
1 1_1 2

Jak bezpiecznie korzystać z internetu

Category: Aktualności Published: Monday, 23 March 2020 Written by Małgorzata Samol

Drodzy rodzice

Internet stał się powszechnie dostępnym dobrem, bez którego trudno już sobie wyobrazić współczesne życie. Przez internet robimy zakupy, płacimy rachunki, słuchamy muzyki, oglądamy filmy, jest niezastąpionym źródłem wiedzy i dzięki internetowi możemy porozmawiać z ludźmi z całego świata.

Pomimo wielu zalet internet niesie ze sobą też różne zagrożenia i niebezpieczeństwa.

Poniżej przesyłam dla państwa, wskazówki i porady, jak bezpiecznie korzystać z internetu?

BLOKADA RODZICIELSKA – zabezpiecz komputer przed nieodpowiednimi stronami. Pamiętaj nie wolno dawać dzieciom całkowitej wolności w sieci. Upewnij się że dziecko korzysta z gier odpowiednich do swojego wieku.

CZAS – określ czas przeznaczony na korzystanie z internetu, wszystkie media typu internet, gry, telewizja powinny zajmować max. 2 godziny dziennie dla dzieci szkolnych, dla dzieci młodszych, ten czas powinien być jeszcze krótszy. Dzieci do 3 roku życia nie powinny w ogóle korzystać z mediów.

KULTURA OSOBISTA - Naucz dziecko kodeksu dobrego zachowania się w sieci, nie obrażaj nikogo, nie naśmiewaj się, nie pisz rzeczy których sam byś o sobie nie chciał przeczytać.

POCHWAŁA - Pochwal dziecko jeśli opowie ci o czymś złym o czym przeczytało w sieci. Wskaż na jakie aspekty dziecko ma zwrócić uwagę, korzystając z internetu i o czym powinno informować rodzica. Jako rodzic zgłoś gdy przeczytasz o czymś nieodpowiednim do administratora strony.

ANONIMOWOŚĆ - Powiedz dziecku, że w sieci, nie jesteśmy anonimowi, wszystko co napiszemy, zostaję na zawsze w sieci.

DANE OSOBOWE – Ustal jakich danych dziecko nie powinno podawać w sieci np. loginów, haseł, do jakiej szkoły chodzi, adresu zamieszkania, w jakich godzinach pracują rodzice, kiedy nie ma nikogo w domu.

PRYWATNOŚĆ - Ustal że zawsze dziecko powinno używać nicku, nigdy nie powinno podawać swojego imienia i nazwiska. Ustal też że nie musi zawsze mówić prawdy w internecie i odpowiadać na wszystkie pytania. W serwisach społecznościowych natomiast aby ograniczyło dostęp tylko dla znajomych.

MIEJSCE – Ustaw komputer w powszechnie dostępnym i widocznym miejscu lub niech dziecko nie zamyka drzwi do swojego pokoju, tak aby mieć wgląd co robi dziecko na komputerze.

INFORMACJE – Poinformuj że nie wszystkie informacje podane w internecie są prawdziwe. Uświadom aby otwierać tylko wiadomości od znajomych osób, unikaj klikania w nieznane linki i załączniki.

ZNAJOMOŚCI – Poznawaj internetowych przyjaciół swojego dziecka, tak jak poznajesz je w realnym świecie, łatwiej wyczujesz czy ktoś ma dobre zamiary. Zrób wszystko, żeby dziecko nie umawiało się na spotkania z osobami poznanymi w sieci. Jeśli do takiego spotkania ma dojść, pójdź z dzieckiem na to spotkanie.

Hits: 92

Archiwum