szybka pozyczka
1 1_1 2

Wskazówki i porady, jak funkcjonować efektywniej podczas nauki w domu.

Category: Aktualności Published: Friday, 20 March 2020 Written by Małgorzata Samol

Drodzy rodzice

Poniżej przesyłam dla państwa, wskazówki i porady, jak funkcjonować efektywniej podczas nauki w domu.

PLAN DNIA – Zachęcam aby wraz z dziećmi, stworzyć wspólnie plan dnia. Uwzględnijcie w nim czas na naukę, utrwalenie wiedzy, czytanie ciekawych książek, zabawę, pomoc rodzicom w codziennych czynnościach jak przygotowanie posiłków czy sprzątanie pokoju. Nie zapomnijcie też o aktywności fizycznej.

CZAS NA NAUKĘ - Wszystkie dzieci w domu powinny uczyć się w tym samym czasie. Dziecko traci motywację kiedy rodzeństwo gra na komputerze, w tym czasie kiedy drugie musi się uczyć. Nauka dotyczy również dzieci młodsze, niech to będą gry i zabawy edukacyjne dopasowane do wieku.

OŚWIETLENIE - Zapewnij dziecku odpowiednie oświetlenie w pokoju. Pamiętaj że lampka biurkowa dla dziecka leworęcznego będzie ustawiona po jego prawej stronie, dla dziecka praworęcznego po lewej stronie.

KONCENTRACJA – Zadbaj o przerwy w w nauce. Pamiętaj: Dzieci w I klasie mogą się skoncentrować max. 15 min., w III klasie 30 min.

NIE PRZESZKADZAJ - Jako rodzić nie przerywaj, nie wołaj, nie pytaj, gdy dziecko się uczy.

SAMODZIELNOŚĆ - Nie wyręczaj dzieci w nauce, lepiej daj kilka wskazówek, jak ma sobie poradzić z zadaniem.

AUTORYTET – Bądź autorytetem, wzorem dla swoich dzieci. Czytaj książki, dzieci wtedy chętniej same sięgną po książki.

NASTAWIENIE - Pozytywnie wypowiadaj się o szkole, o nauczycielach, o materiale które dziecko się uczy. Jeśli jako rodzic będziesz narzekać, zniechęcisz dziecko do nauki. Jeśli rodzic uważa że nauka jest ważna to dzieci też tak będą myśleć.

NAGRODA - Chwal i nagradzaj nawet jak dziecku nie wychodzi, lecz próbuje i się stara. Nie nagradzaj lenistwa. Nagrodą może być pochwała, komplement, wystrzegaj się dawania nagród rzeczowych czy finansowych za naukę.

DOCENIENIE - Nie porównuj do kolegów. Doceń kim jest twoje dziecko, takie jakie jest.

Droga Uczennico i Drogi Uczniu

Poniżej przesyłam dla Was wskazówki i porady, jak funkcjonować efektywniej podczas nauki w domu.

RYTM DOBOWY – kiedy nie musicie rano wstawać, by zdążyć do szkoły, pojawia się pokusa, by spać do południa i zasypiać o wiele później niż zwykle. Takie rozregulowanie zegara biologicznego może wypłynąć negatywnie na Twoje samopoczucie i twoją naukę. Dlatego śmiało, wyłącz budzik, wysypiaj się, ale z umiarem. Szkoda dnia!

POSIŁKI – pamiętaj, by odżywiać się zdrowo i unikać przetworzonych produktów – chipsów, ciastek, batonów, słodkich i gazowanych napojów itd. Kiedy odżywiasz się zdrowo, pijesz dużo wody. Twoje ciało i mózg pracują lepiej i efektowniej. Zachęć rodziców do przygotowania zdrowych przekąsek z owoców lub warzyw.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA – zrób w domu lekcje wf-u, nie zapominaj, że w „zdrowym ciele, zdrowy duch!”. Zadbaj o swoje ciało, możesz ćwiczyć w domu lub wyjść na spacer z psem lub pobiegać.

OGRANICZENIE MEDIÓW – zadbaj o siebie i o swoje zdrowie psychiczne i ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych, telewizji i gier. Wyznacz sobie czas (np. rano ok. 30-60 minut, wieczorem ok. 30-60 minut).

KONTAKT Z BLISKIMI – każdy człowiek, mały czy duży potrzebuje kontaktu z drugim człowiekiem. Nie zastąpi go nawet najfajniejsza gra komputerowa czy książka.

UŁATW SOBIE NAUKĘ - używaj kolorów, podkreślaj, używaj fiszek, technik pamięciowych .

PORZĄDEK - Porządek na biurku to porządek w naszej głowie. Zadbaj o czystość w pokoju.

Hits: 175

Archiwum